טיט – מהו בעצם

מערבל בטון, בטון, טיט

טיט הוא בעצם שם של חומר בו נעשה שימוש נרחב מאוד בתחומים שונים לחלוטין

בגדול טיט הינו אבקה שמורכבת לרוב מצמנט, סיד וחול ואליו מוסיפים מים על מנת ליצור התמצקות בצורה הרצויה. השימושים הנפוצים ביותר כיום הינם בעולם הבניין ובעולם העיצוב. הטיט יכול לשמש כחומר לטיח לקירות ולריצוף מצד אחד, או לבניית כדי חרס ומבנים דמויי בטון לעיצוב הבית והינה מצד שני. התפקיד אליו מיועד הטיט נקבע עפ"י החומרים עימם הוא מעורבב.

כיום יש בלבול רב בנוגע לתפקידו ומהו הטיט

כיום נפוצות שלוש הגדרות שונות למילה טיט. הגדרה ראשונה הינה תערובת חולית אותה מערבבים עם המלט ליצירת טיט עבור טיח או ריצוף. הגדרה נוספת היא שהטיט הינו בעצם הטיח המוכן מעצמו ומתקשה לאחר ערבוב עם מים. והגדרה נפוצה נוספת היא השימוש במונח טיט לתיאור תערובת צמנטית רגילה המוגדרת בעצמה כמלט עם חול או תערובת צמנטיט מיוחדת הכולל זפת, מלט וחול ותוספים נוספים כגון צבעים. כלומר הינה תערובת שבעיקרה בנויה מחול, דבק כלשהו ומוסיפים לה מים להקשיה.

מקורות השם טיט

בפועל טיט קרוי באנגלית mortar כאשר הוא אבקה טחונה של אבן גיר ומינרלים וחומרים קרמים אחרים. כתלות במה שמוסיפים לטיט מתקבלות תכונות מכאניות שונות וצורות ייבוש שונות ובכך מתקבל שימוש שונה לאותו הטיט. השימוש העיקרי של טיט היום הוא לקישור בין יחידות מבנה שונות. יחידות מנה יכולות להיות בלוקים מבטון, יכולות להיות מרצפות קרמיות או כל יחידות מבנה אחרות שרוצים לחבר בניהן הן לצורך בנייה והן לצורך עיצוב. המטרה היא שהטיט יהיה יותר חלש ויותר גמיש ומיחידות המבנה שהן נעשה שימוש וי לכך שתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שיותר קבל לתקן את הטיט אם ייסדק או ישבר מאשר לתקן את יחידות הבניין. הסיבה השנייה קורה לגמישות. הגמישות מאשרת ספיגה יותר גבוהה של מאמצים ע"י המבנה מאשר ללא הגמישות הזו ובכך מתקבל מבנה יותר עמיד ויותר חזק. שיטה זו דומה למתקיים בבטון מזויין.

כיום כל הבניינים בנויים מבטון מזויין. כלומר, בנויים מבטון שיש בתוכו מוטות ברזל. מוטות הברזל אומנם חלשים יותר מהבטון אך גמישים יותר ומאפשרים קבלה של מבנה החזק כמו בטון וגמיש כמו הברזל ולכן המבנה יותר חזק ויותר עמיד בשינויים מבניים כגון תזוזה של האדמה ועמיד יותר בפני סדקים וכדומה. בעצם שתי השיטות, שימוש בטיט לחיבור בין יחידות מבנה (למשל בבניית קיר) ושימוש במוטות ברזל לבנייה של קיר בטון נוסעות מאותה הבנה של יצירה של חומר מרוכב.

חומר מרוכב הוא בעצם תערובת של חומרים שונים עם תכונות שונות ומאפשר קבלה של חומר "חדש" עם תערובת תכונות של שני המרכיבים העיקריים. ובכל ניתן לקבל חומר עם תכונות טובות בהרבה והמתאימות לשימוש נדרש והרצוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *