כיצד ליצור תערובת בטון משלכם

דלי בטון, אבקת בטון

תרבות בטון הינה תערובת המורכבת מצנמט, חול, חצץ ומים, ומשמשת בעיקר לבניה

תערובת בטון הינה חומר חזק ועמיד ונמצא כפופלרי במיוחד בעת העכשווית. קיימים סוגים רבים של תערובת בטון, הנוצרים מיחסים שונים של החומרים המרכיבים אותה. כמו כן, ניתן להוסיף מרכיבים חיצוניים המשמשים לקבלת תערובות שונות, כמו למשל, פימנטים, ברזלי זיון ועוד. תערובת בטון כאמור משמשת לרוב את המגזר הציבורי והממשלתי, בין אם מדובר בבניית בנייני דיור, או מבנים ציבורים. עם זאת, ניתן להשתמש בתערובת בטון גם בשימוש פרטי, וכן להכינה באופן עצמאי. בין אם אתם מעוניינים לבנות גדרות, פרגולה ועוד, דעו שאתם יכולים לעשות זאת בעצמכם.

תחילה, עליכם לדעת מהי התשתית ולחשב את הכמויות הרצויות.

יש להכין את משטח היציקה, ולמדוד את ממדי היציקה מבחינת אורך, רוחב ועומק. כאשר תכפילו את שלושת הגדלים, תקבלו את נפח הבטון הדרוש. את התוצאה שהתקבלה יש לכפיל ב-2200 (משקלה הממוצע של קוב תערובת בטון). לאחר מכן יש לחלק את התוצאה ב-6. כך נקבל משקל יחידה אחד.

שנית, יש לערבב את חומרי הגלם (צנמט, חול, חצץ ומים) על פי הכמויות המתאימות.

את תהליך הערבוב יש לבצע באמצעות מעדר, בתוך אמבטיית ערבוב או מריצה. לאחר הערבוב יש "לחפור" בתערובת מעין בור קטן ולשפוך אליו מחצית מכמות המים הדרושה, ולערבב מייד לאחר מכן. לאט לאט יש להוסיף את שאר כמות המים הדרושה. (כמות המים מחושבת בהתאם למשקל הצמנט).

בשלב הבא, יש להעביר את תערובת בטון המוכנה לדלי או לשפוך אותה ישירות אל התבנית או התשתית שהכנו קודם לכן. לאחר מכן, יש לכסות את היציקה שנוצרה ביריעת ניילון על מנת להגן עליה. תערובת הבטון אט אט מתקבעת והופכת לגוש אחד. את הבטון המוצק יש להרטיב פעמיים ביום במשך שלושה עד ארבעה ימים. תהליך זה נקרא אשפרה.

לאחר תהליך האשפרה, נקבל בטון סטנדרטי ומוצק, אשר נוכל לעשות בו שימוש נרחב.
אין ספק כי תערובת שק בטון הינה חיונית מאוד עבור שימושים רבים בחיי היומיום וכי בלעדיה חיינו נראים אחרת. כיום, שהידע בהכנת בטון ידועה לכל, כל אחד יכול להכין עבור עצמו תערובת בטון משלו ולהשתמש בה לכל העולה על רוחו. חשוב מאוד לנקוט אמצעי זהירות בעת התהליך וכן, להרחיק ילדים אשר עלולים להפגע.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *